Izdelek dodan v košarico
13 največjih napak, ki jih naredijo lastniki salonov v prvem letu po odprtju
Veliko kozmetičark gre na svoje, ker dobro opravljajo svoje delo in želijo biti “same svoj šef”, vendar pa za uspeh salona to ni dovolj. V prvem letu po nastanku namreč posluje še 80% novih podjetij, po petih letih manj kot pol. Zato smo vam pripravili seznam pogostih napak, ki lahko negativno vplivajo na uspeh poslovanja - in načine kako jih preprečiti. Pa pogumno! Kjer je volja, tam je pot :)
1. Nejasen poslovni načrt
Napaka: Pomanjkanje jasnega načrta za prihodke, stroške in razvoj poslovanja.
Rešitev: Pred odpiranjem izdelajte podroben poslovni načrt, ki vključuje finančno analizo, ciljno skupino in marketinško strategijo. To ni ravno nekaj kar bi se učili v šoli, ampak sedaj se podajate na novo pot - podjetniško! Poiščite ustrezno osebo (ali podjetje), ki vam bo pomagala pripravit vse te načrte. Pridružite se tudi raznim Facebook skupinam ali društvom, kjer si slovenske podjetnice medsebojno pomagajo. Začnite piliti ne samo svoje strokovno kozmetično znanje, ampak tudi podjetniško! V raznih podjetniških inkubatorjih širom Slovenije večkrat prirejajo brezplačne delavnice. Poslušajte podcaste, udeležujte se webinarjev...
2. Neupoštevanje ciljne skupine
Napaka: Storitve ali cene ne ustrezajo potrebam in zmožnostim vaše ciljne skupine.
Rešitev: Raziščite lokalni trg in prilagodite svojo ponudbo glede na želje strank v vaši okolici. Cene storitev v večjih mestih so običajno višje od cen v manjših mestih. Če imate salon blizu doma upokojencev, lahko npr. bolj promovirate pedikuro.
3. Nezadostna promocija
Napaka: Premalo vložka v oglaševanje in promocijo salona.
Rešitev: Izkoristite družbena omrežja, oglaševanje v lokalnih medijih in sodelovanje z vplivneži. Iz naših izkušenj vam priporočamo, da naredite Facebook stran za vaš salon, opišete vaše storitve, dodate lepe slike in prvo leto vložite minimalno 300 eur/mesečno v Facebook oglase, ki naj se prikazujejo v obsegu cca 25 km od vašega salona. Na Facebooku ponujajte razne akcije. Za dober začetek lahko npr. ponudite 20% popusta na vse storitve ob odprtju. Redno objavljate slike prej/potem, tako da potencialne stranke vidijo kako uspešni so tretmaji pri vas. Slike seveda objavite le s privoljenjem strank.
4. Napačna cenovna politika
Napaka: Določitev cen brez upoštevanja stroškov, kar lahko povzroči finančne izgube ali odganjanje strank.
Rešitev: Postavite cene, ki pokrivajo stroške materialov, dela in delovanja, hkrati pa ostajajo konkurenčne. Cene za večje pakete storitev lahko naredite strankam dostopnejše tudi z obročnim načinom plačila s karticami. V salonu lahko ponudite tudi razne izdelke, ki jih vaše stranke po tretmaju lahko uporabijo za nego doma.
5. Premalo poudarka na kakovosti storitev
Napaka: Osredotočanje na količino strank, namesto na kakovost opravljenih storitev.
Rešitev: Zagotovite vrhunsko storitev, higieno in prijaznost, saj bodo zadovoljne stranke največja reklama. Po nekaterih raziskavah naj bi zadovoljne stranke povedale naprej 5-9 osebam o svoji pozitivni izkušnji, nezadovoljne pa kar 11-16 osebam o svoji negativni izkušnji.
6. Slaba finančna disciplina
Napaka: Neprevidno ravnanje s financami, npr. pretirano zapravljanje za opremo ali nepredvideni stroški.
Rešitev: Vodite natančno finančno evidenco in si določite proračun za nakupe, plače in oglaševanje. Pri dobavitelju naprav in opreme se pozanimajte za razne možnosti obročnih plačil.
7. Neustrezna lokacija
Napaka: Izbira lokacije, ki ni dostopna ali ni primerna za vašo ciljno skupino.
Rešitev: Pred odprtjem preverite promet, dostopnost in konkurenco v izbrani okolici. Izberite lokacijo, ki ima na voljo parkirna mesta. Svoj salon dodajte tudi na Google Business Profile (Profil podjetja) in vpišite naslov, kontakte, delavni čas in storitve - tako da vas ljudje lažje najdejo tudi na zemljevidu.
8. Slabo usposobljeno osebje
Napaka: Zaposlovanje osebja brez ustreznega znanja ali usposabljanja.
Rešitev: Poskrbite za stalno izobraževanje in usposabljanje zaposlenih, saj je kakovost storitev ključna za uspeh. Marsikatera tehnika ali delo z napravo, ki se jo je včasih učilo na šoli, se ne prakticira več. Spremljajte webinarje in se udeležujte delavnic, da boste vašim strankam lahko ponudili inovativne in učinkovite tretmaje.
9. Pomanjkanje redne komunikacije s strankami
Napaka: Nezmožnost gradnje dolgoročnega odnosa s strankami.
Rešitev: Vzpostavite sistem za obveščanje strank o akcijah, novostih in posebnih ponudbah (npr. preko e-pošte ali SMS). Baza strank je vaše zlato! Na spletno stran dodajte obrazec za naročanje na e-novice in počasi gradite bazo strank, ki jih lahko obveščate o akcijah in novostih.
10. Zanemarjanje povratnih informacij
Napaka: Ignoriranje kritik ali predlogov strank.
Rešitev: Spodbujajte povratne informacije, analizirajte jih in jih uporabite za izboljšave. Včasih si novopečeni podjetniki preveč vzamejo k srcu besede strank. Mi predlagamo, da o kritikah vsekakor objektivno razmislite in jih vzamete kot priložnost za izboljšanje.
11. Podcenjevanje pomena higiene in sterilizacije
Napaka: Neupoštevanje visokih higienskih standardov, kar lahko vodi do slabega ugleda ali inšpekcijskega ukrepanja.
Rešitev: Postavite higieno in sterilizacijo na prvo mesto ter vzpostavite stroge protokole. Tukaj resnično ne šparajte. Če vaš salon pride na slab glas zaradi slabe higiene, boste to težko popravili še s tako ugodnimi cenami. Sanitarni prostori naj bodo čisti in dišeči, saj so ravno tako del vtisa, ki ga ima stranka o vašem salonu.
12. Neprepoznavna blagovna znamka
Napaka: Nejasna ali neizrazita podoba salona (ime, logotip, notranji dizajn).
Rešitev: Ustvarite edinstveno in profesionalno identiteto blagovne znamke, ki bo privlačna in prepoznavna. Izberite logotip in barve, ki odražajo vas, hkrati pa naj bodo ti elementi všečni strankam. Čeprav lahko vsak v Canvi ali Looki ustvari preprost logotip, to priporočamo samo tistim, ki so vešči oblikovanja. Blagovna znamka je obleka, ki jo bo vaše podjetje nosilo ves čas.
13. Preobremenjenost lastnika
Napaka: Lastnik prevzame vse naloge (vodenje, storitve, marketing), kar vodi v izgorelost.
Rešitev: Delegirajte naloge zaposlenim in se osredotočite na strateško vodenje podjetja. Na začetku verjetno ne boste še takoj zaposlovali, zato lahko določene storitve “outsourcate” - npr. marketing.
Z odpravljanjem teh napak boste imeli več možnosti za uspeh in dolgoročno rast vašega kozmetičnega salona.